MZM GRUP LOJİSTİK VE GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ A.Ş.HABERLER


Türkiye’nin tarım, gıda ve içecek 4,75 milyar $ ihracat,3,15 milyar dolar ithalat


Türkiye’nin tarım, gıda ve içecek sektörü yılın ilk iki ayında 4,75 milyar dolar ihracat, 3,15 milyar dolar ithalat yaptı. Dış Ticaret Dengesi, Ocak-Şubat döneminde 1,6 milyar dolar fazla verdi. Şubat ayında buğday ithalatı yüzde 37, ham ayçiçeği yağı yüzde 41,3 ve soya fasulyesi ithalatı yüzde 11,3 geriledi Yılın ilk 2 ayında en fazla un, fındık içi ve mandalina ihraç edilirken, en fazla ithal edilen ürünler ise buğday, soya fasulyesi ve ham ayçiçeği olarak sıralandı.

Bu dönemde en fazla ihracat Irak, Almanya ve Rusya’ya yapılırken, en fazla ithalat ise Rusya, Ukrayna ve ABD’den yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Dış Ticaret Verileri temel alınarak hazırlanan TGDF Dijital Veri Paneli’ne göre, bu yılın ilk 2 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü geçen yıl aynı döneme göre yüzde 16,49 artışla 4,75milyar dolar ihracat ve yüzde 15,99 düşüşle 3,15 milyar dolar ithalat yaptı. Ocak-Şubat döneminde Dış Ticaret Dengesi 1,6 milyar dolar fazla verdi.   

Özel Ticaret Sistemi (ÖTS) çerçevesinde yayınlanan Dış Ticaret Verileri’ne göre, yılın ilk 2 ayında ihracat geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 16,49 artarken, ithalat ise yüzde 15,99 azaldı.

Şubat 2024 itibarıyla aylık temelde ise ihracat geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 22,14 artışla 2,33 milyar dolar olurken, ithalat ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 15,17 azalarak 1,55 milyar dolar oldu.

Şubat ayında buğday ithalatı yüzde 37, ham ayçiçeği yağı yüzde 41,3 ve soya fasulyesi ithalatı yüzde 11,3 geriledi.

MZM GRUP LOJİSTİK VE GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ A.Ş.

Kurulduğu günden itibaren her geçen gün artan finansal yapısı ve tecrübesi ile 2019 yılının sonunda Anonim Şirket statüsüne geçerek kurumsallaşmasının tamamlayan ve dengeli büyümeye devam eden MZM GRUP, hızla gelişen teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek, eğitimli, çağdaş ve dinamik kadrosu ile profesyonel ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile Türkiye genelindeki tüm gümrük idarelerinde siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir

BAĞLANTILAR

MERKEZ OFİS

ADRES :
Kozyatağı Mahallesi Şehit İlknur Keleş Sokak Hüseyin Bağdatlıoğlu İş Merkezi Kat 6

Kozyatağı/Kadıköy / İstanbul